Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka, která se nekonala. S čím jsme se nebránili v září 1938

Večer pátku 23. září 1938 byl v Československu všechno jen ne klidný. Ve 22:30 byla vyhlášena mobilizace a armáda se začala chystat k obraně proti hrozbě z Německa. S čím se Československo chtělo bránit, popisuje seriál Jiřího Macouna pro Technet.cz Válka, která se nekonala.

Známá fotografie zachycující trojici řopíků typu A-180 zesíleny v oblouku železniční tratě u Soumarského Mostu. Snímek byl otištěn v německé propagační knize Mit dem VII. Korps ins Sudetenland z roku 1938. | foto: Sbírka J. Lakosil – T. Svoboda

Všeobecná mobilizace z podzimu 1938 se stala v českém národním povědomí v podstatě posledním světlým okamžikem před dlouhým sestupem do temnoty Mnichova, okupace a kolaborace. Její praktické důsledky jsou z dnešního pohledu v podstatě nulové, ve své době byla ovšem poměrně působivou přehlídkou připravenosti Československa a jeho armády k obraně. Co jsme tehdy světu mohli ukázat?

Válka, která se nekonala

K výročí mobilizace v roce 1938 jsme pro vás připravili pohled na vybavení a taktiku československé armády této doby.

Seriál článků zachycuje stupeň pohotovosti a bojeschopnosti jednotlivých složek branné moci tehdejšího státu.

1) Těžké opevnění

2) Lehké opevnění

3) Pěchota

4) Polní dělostřelectvo

5) Těžké dělostřelectvo

6) Bombardéry

7) Stíhací letectvo

8) Útočná vozba

9) Mobilizace 1. díl

10) Mobilizace 2. díl

Základní strategie československé armády proti Německu byla obranná. Byla založena především na několika sice stále ne zcela dokončených, ale přesto mohutných liniích opevnění, která měla pomoci kompenzovat početní nevýhodu československé armády.

Podle původních plánů mělo být základem obrany stálé těžké opevnění postavené podle upravených francouzských vzorů. Z finančních i časových důvodů bylo nakonec vybudováno pouze na nejdůležitější severní frontě. Plán výstavby, tzv. Husárkův konečný program (podle divizního generála Husárka, tehdejšího šéfa Ředitelství opevňovací prací, čili ŘOP) nakonec předpokládal, že podobných těžkých objektů vznikne více než 1 200, ale v září 1938 rozhodně nebyl systém připraven k boji. Například tzv. „dělostřelecké tvrze“ nebyly v době mobilizace vůbec vyzbrojeny.

Nedostatečně rychlý postup budování těžkého opevnění nakonec vedl ke zvýšení podpory pro stavbu opevnění lehkého, tedy především takzvaných „řopíků“ (oficiálně „lehké opevnění vzor 37“). Malé pevnůstky, kterých se nakonec postavilo více než devět tisíc, byly určeny k boční palbě. Byly vybaveny pouze kulometnou výstrojí, ale pro postupující německou pěchotu by představovaly i tak zřejmě poměrně nebezpečnou překážku. „Řopíky“ ovšem nebyly stavěny tak, aby odolali útoků dobře koordinované pěchoty, především zblízka. Pro jejich osádky byla nezbytná spolupráce s dalšími jednotkami, které by dokázaly posádku pevnůstek krýt. 

Takto viděl most přes Vltavu v roce 1938 čs. kulometník z řopíku č. 64, typ A-160 zesílený.

Významnou roli by tedy sehrála především pěchota. Ta československá bojovala velmi podobnými zbraněmi jako její pravděpodobný německý protějšek. I její hlavní zbraň, opakovací puška vz. 24 vycházela z německé pušky Mauser M98, která byla zase hlavní zbraní německé armády. Stejně jako u německých jednotek i v československé armádě hlavní část palebné síly obstarávaly kulomety a ani v tomto ohledu její jednotky za soupeřem nezaostávaly. Citelně ovšem chybělo protitankové vybavení.

Dalo se ovšem předpokládat, že protitankový boj by mohlo do značné míry převzít československé dělostřelectvo, především to lehké (tedy zbraně s rážemi od 80 do 100 milimetrů). Dělostřelectvo československé armády sice vycházelo především z tradic 1. světové války, kdy byl hlavním úkolem lehčích kusů boj proti pěchotě nepřítele, ovšem slabé pancíře německých tanků tehdejší doby by pro ně asi nepředstavovaly zásadní problém. Otázkou je, jak by se československá armáda vyrovnala s pohyblivým německým polním dělostřelectvem, jehož nový přístup ztělesňoval především lehké pěchotní dělo vz. 18 s ráží 75 mm.

Ještě diskutabilnější byl přínos i naší „pýchy“: těžkého dělostřelectva. Československo v roce 1938 mělo třetí nejmocnější těžké dělostřelectvo v Evropě, včetně mohutných moždířů ráže 305 milimetrů. Velká část na pohled působivé československé těžké artilerie měla sloužit jako záloha pro nejohroženější úseky fronty, ale vzhledem k velmi nízké úrovni motorizace by zřejmě jen těžko v praxi dokázala reagovat na rychlé změny na bojišti.

Nevýhodu by snad mohlo vyvážit vhodně vybavené a organizované bombardovací letectvo, ale v tomto ohledu jsme měli co dohánět. S výjimkou zhruba 60 v SSSR zakoupených B.71 (tj. Tupolev SB-2) jsme neměli stroje, které by měly i jen teoretickou naději úspěšně napadat nepřítele za denního světla.

Mobilizace a Mnichov 1938

V případě stíhačů nebyla situace o mnoho lepší. Po špatných zkušenostech s jednoplošníky Avia ve 20. letech se československé letectvo orientovalo výhradně na dvojplošníky. V době mobilizace už ovšem začalo být bolestně jasné, že v souboji mezi obratností dvojplošníků a rychlostí jednoplošníků jednoznačně vítězí druhá z možností. Náš jediný stíhací letoun té doby, Avia B.534, měl maximální rychlost o několik desítek kilometrů nižší než zmíněný bombardér B.71. I když se stroj postupně vylepšoval a působil s ojedinělými úspěchy i v dalším průběhu války, německé převaze by odolávali piloti na těchto strojích jen obtížně.

Pro někoho možná překvapivě ovšem Čechoslováci příliš nezaostávali ve zbrani, která se stala později symbolem německých úspěchů ve 2. světové válce, tedy v tancích. Pravdou je, že na obou stranách tehdy stály tanky, či spíše tančíky, z dnešního pohledu velmi primitivní. Ty československé se s německými mohly směle srovnávat (a nebýt pro první republiku nijak neobvyklé korupce, možná by byla situace ještě o něco lepší). Jak by to bylo s úrovní jejich taktického nasazení, už je otázkou jinou.

Na tu se odpověď nikdy nedozvíme, rozhodně však víme, že organizačně proběhla samotná mobilizace poměrně hladce a bez potíží. Československé ozbrojené síly během ní ukázaly, že jsou schopny uvést poměrně rychle do zbraně velký počet mužů a výzbroje, a to dokonce i v Sudetech. I tam narukovalo podle místa 30 až 70 procent německých mužů.

I tak bylo ovšem postavení Československé republiky nezáviděníhodné. Díky obsazení Rakouska bylo obklíčení téměř dokonalé a spojenců bylo pomálu. Maďarsko se stalo spojencem Německa, Polsko s ním uzavřelo dohodu o neútočení, která se ukázala být cárem papíru až o rok později, a naši západní spojenci se chtěli (mimo jiného) vyhnout opakování španělské občanské války ve středu Evropy. Krize tedy nakonec skončila velmi rychle, ale její konec znamenal začátek rychlého konce první Československé republiky. 

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

PŘEHLEDNĚ: Lánský, Větvička, Hejma i Krampol. Vyznamenání má 41 osobností

Udílení státních vyznamenání (28. října 2018)

VIDEO Ocenění z rukou prezidenta Miloše Zemana v den výročí 100 let republiky dostalo 41 lidí. Medaili ve...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...