Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a sestrojil vánoční stromeček na dálkové ovládání, který mohli lidé rozsvěcet na jedoucí mazací tramvaji. Naučil staré jehličkové tiskárny hrát vánoční koledy a nyní chystá veletrh pro všechny kutily Maker Faire 2018.

Make Faire 2019

Zábavný veletrh nejen pro kutily opět v ČR

Maker Faire je celosvětově uznávaná řada akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Francisku. Letos podruhé se Maker Faire Prague uskuteční i v Česku. 

Na pražském Výstavišti se hobby tvůrci, technologičtí kutilové, bastlíři a vynálezci sejdou o víkendu 22. a 23. června 2019 v Průmyslovém paláci.

Ačkoliv to podle předchozího odstavce snad může vypadat, že si Jiří Zemánek z katedry řídicí techniky na FEL ČVUT vlastně jen hraje, opak je pravdou. Zmíněné projekty stojí na vědeckém základu a vznikají zejména ve volném čase, stejně jako organizace prvního ročníku zábavného festivalu pro celou rodinu a kutily 21. století nazvaného Maker Faire 2018.

Zemánek, jeho spolupracovníci a vedoucí zmíněné fakulty FEL ČVUT mimo jiné vyvíjejí řízení distribuované manipulace, kdy jsou akční členy (což mohou být motory, elektrody, cívky, atd.) rozprostřené v prostoru. Oproti standardní manipulaci například pomocí nějaké robotické ruky má tento systém výhodu v tom, že umí pohybovat mnoha objekty najednou. A to i s objekty mikroskopickými. 

Právě tato metoda českých vědců tak jednou (bavíme se o vzdálenější budoucnosti) může výrazně pomoci například při léčbě rakoviny ještě před tím, než tato nemoc vůbec v těle propukne. 

POSLEDNÍ ŠANCE: Hledáme právě vás.

Kutíte doma v garáži, šijete svítící nebo „jen“ šikovné oděvní doplňky, stavíte si roboty z lega, vyřezáváte ze dřeva, hackujete Arduino, experimentujete s 3D tiskem, vymýšlíte hlavolamy?

Přijďte i vy sdílet svůj kreativní projekt. 

Přihlaste se do Výzvy pro makery na adrese prague.makerfaire.com.

Přihlásit se můžete do 30. března. Pro nekomerční tvůrce je výstavní plocha zdarma.

Ve spolupráci s odborníky z AV ČR v Brně v rámci projektu Biocentex totiž pracují na postupu, který dokáže diagnostikovat a separovat napadené buňky ve chvíli, kdy jejich množství je ještě tak malé, že pacientovi neškodí. A to je ta teoreticky ideální chvíle, kdy je vhodné nemoc z těla odstranit (opět připomínáme, že se bavíme o metodě ve stádiu zrodu). 

Aby se označené buňky daly při analýze vytřídit, o to se má právě postarat mikromanipulace vědců z ČVUT. Jejich systém je umí dostat tam, kam je potřeba, a dokáže je třeba i automaticky třídit. Pro představu, jak taková mikromanipulace vypadá, se můžete podívat na následující video.

Podrobně se budeme tématu mikromanipulace a možnostem léčby například rakoviny věnovat v příštím článku.

Stroboskopická vejce i hrající tiskárny

Nyní však zpět k zábavě. Jiří Zemánek se totiž kromě své profesionální dráhy vědce úspěšně věnuje i popularizaci vědy. Jeho projekt Eggstatic na pokreslovaní vajec doslova uchvátil kutilské a vědecké komunity po celém světě. Vysloužil si dokonce pozvání do španělské televize, kde své pohybující se optické klamy předvedl zpěvačce Shakiře (na video se můžete podívat hned v úvodu článku). 

„Zázračně“ se pohybující obrázky na kraslicích uvidí i návštěvníci chystaného veletrhu Maker Faire v Praze (23 a 24. června v Průmyslovém paláci).

Optický klam, který vidíte na videu (pohybující se obrázky jsou ve skutečnosti statické) může mimo jiné za to, že se kola jedoucího automobilu jakoby netočí, vrtule u letadla je v klidu i za letu nebo lidé na parketu nepřirozeně poskakují v podivných pózách. Vysvětlení takzvaného loukoťového efektu, kterým Jirka Zemánek oživil velikonoční vajíčka, najdete v tomto článku. Zdánlivě banální hříčka vyžaduje dokonalou matematickou přípravu a výpočty. Tvar a umístění vzorů se generuje pomocí počítačového programu a matematických výpočtů. Vidíte, že i matematika může být hezká. Eggbot je nádhernou ukázkou toho, jak může popularizace vědy vypadat. S tímto nebo podobným strojem si hrají stovky kutilů po celém světě. Uvidíte sami, když pohledáte například na YouTube.

Není také bez zajímavosti, že nedávno byly kouzelné kraslice vystaveny v jednom z nejprestižnějších muzeí zaměřených na popularizaci vědy  Exploratorium v San Franciscu.

Oživit či rozpohybovat se však dají nejen kraslice. V roce 2015 se naše redakce spojila právě s Jirkou Zemánkem a jeho neméně nadšenými kolegy, když jsme hledali „oživení“ pro vánoční přímý přenos z mazací tramvaje na Slow TV. Vznikl projekt na dálku ovládaného vánočního stromečku, který na Mazačce jezdil Prahou a každý na něm mohl přes svůj mobilní telefon nebo webovou stránku rozsvítit požadovanou sekvenci barev. Výsledek s nadšením sledovali nejen diváci Slow TV, ale i obyvatelé metropole přímo v ulicích.

Opět šlo na první pohled jen o jednoduchou hříčku, za kterou se ovšem ve skutečnosti ukrývá tzv. vlnová rovnice popisující mnoho dějů. Impulz, který kdokoliv vyslal z aplikace do stromečku, systém zpracoval a poslal jej jako světelnou vlnu přesně z místa, na které uživatel na virtuálním stromečku poklepal. Jednotlivé vlny na sebe reagovaly tak, jak se střetávaly požadavky stovek a tisíců diváků. Výsledný světelný efekt je laikem neodhadnutelný. A to je ono. Podobně na sebe totiž reagují například auta v zácpě nebo v koloně a toho lze využít. 

Dálkově ovládaný stromeček tak vlastně vznikl jako vedlejší produkt výzkumu vln na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Vědci, studenti a inženýři zde zkoumají například využití elektrických vln pro zmíněnou manipulaci s mikroskopickými objekty nebo právě možnosti cestování mnoha autonomních vozidel v koloně s velmi těsnou vzdáleností mezi dvěma sousedními vozidly. Více o tom, jak přistupovat k „řetězu automobilů“ jedoucích v koloně a systémům autonomního řízení, si můžete přečíst v tomto článku. I dálkově ovládaný stromeček si budete moci na veletrhu Maker Faire vyzkoušet.

A když jsme u těch Vánoc, jedním z prvních mezinárodně úspěšných vtípků Jirky Zemánka byly hrající tiskárny. Na fakultě spolu se svým kolegou odstrojil a přeprogramoval staré jehličkové tiskárny tak, aby hrály známou koledu Nesem vám noviny. Jak zní v podání 48 jehliček a 4 krokových motorů, si můžete poslechnout na následujícím videu.

Maker Faire, pro každého něco

Pražský Maker Faire pochopitelně nebude jen o výtvorech Jirky Zemánka. Za veletrhem stojí také spolek Žádná věda a společnost Taktiq, které na veletrh pozvaly celou řadu tvůrců (makerů) z ČR i ze zahraničí.

Podívejte se, jak vypadá Maker Faire

Kde potkáte na jednom místě kováře, programátora, konstruktéra parního stroje, včelaře, elektrotechnika a šperkaře? Sto padesát tisíc nadšenců se sjelo na Maker Faire, největší výstavě oslavující tvůrčího ducha veškerých tvarů, oborů a forem.

Maker Faire (San Mateo 2016)
Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)
Každý si mohl udělat svého robůtka z kartáčků na zuby
Robot sleduje čáry na papíře

Maker Faire (San Mateo 2016)

Budete si tak moc vyzkoušet zcela netradiční hudební nástroje od brněnských Bastl Instruments, které vlastně jako hudební nástroje vůbec nevypadají a přesto dokážou zahrát téměř cokoliv. 

Uvidíte i unikátní hodiny na bázi legendárních elektronek Digitron. Poslední továrna na ně byla uzavřena před 40 lety. Daliborovi Farnému se však výrobu po několika letech experimentování podařilo obnovit a zcela unikátní hodiny Nixie Clock vyrobené v Česku nyní vyváží do celého světa.

Na stánku Smíchovské střední průmyslové školy si budete muset vyzkoušet robotickou ruku, ale i další studentské projekty. U kutila Michala Zahradníka budou k vidění unikátní skleněné parní stroje a každý zájemce si bude moci sám zkusit vyfouknout skleněnou kuličku a odnést si ji domů.

Eva Nečasová a její značka Spacelights představí snové svítící objekty a 3D tištěné šperky, objekty a světelné instalace inspirované přírodou a fantaskními světy. Hlavním partnerem veletrhu je bez nadsázky světově proslulá česká firma na výrobu 3D tiskáren Průša Research. V rámci její expozice si pak budou moci zájemci prohlédnout a vyzkoušet možnosti 3D tisku, který už dnes dávno není jen výsadou kutilů, ale pronikl i do průmyslu a zdravotnictví. Další vystavující představíme v příštím článku. Seznam i další podrobnosti o veletrhu naleznete na jeho stránkách.

Návštěvníky Maker Faire 2018 čekají workshopy, nevšední občerstvení a hlavně díla nadšených makerů či lépe česky kutilů 21. století. Technet.cz je partnerem akce.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 12 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 19 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...