Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Okupantům havaroval vrtulník. Čechy obvinili, že jim ho sestřelili

Tankocaching - „Stříleli na nás kulometem z věže hradu,“ tvrdil velitel havarovaného sovětského vrtulníku MI-4. Rusové chtěli jako odvetu zlikvidovat místní vojenský prostor. Za důkaz sestřelu vydávali i otvor po hasičské sekerce. Nestranné vyšetřování znemožnili. Co se stalo 24. srpna 1968 kousek od Kostomlat?
Fotografie pořízené svědky krátce po havárii sovětského vrtulníku MI-4. 24....

Fotografie pořízené svědky krátce po havárii sovětského vrtulníku MI-4. 24. srpna 1968. | foto: ABS

V sobotu 24. srpna 1968 havaroval nedaleko Kostomlat pod Milešovkou sovětský vojenský vrtulník Mi-4. evidenčního čísla 1870. Letěl z Drážďan do Prahy. Posádku tvořili důstojníci 688. vrtulníkového pluku 4. letecké armády kapitán K. I. Bytičev, nadporučík L. L. Šulajev a palubní mechanik starší technik poručík V. M. Pavlovskij. Ti neštěstí přežili.

Ruský vrtulník nad Václavákem. Neznámé fotky ze srpna 1968

Při havárii však uhořeli dva novináři, kteří cestovali v prostoru pro náklad a posádku. Byli to šéfredaktor hlavní redakce mezinárodních informací Karl Jefimovič Nepomňaščij a starší redaktor hlavní redakce politických publikací Alexander Alexandrovič Zvorykin. 

Vrtulník byl naložen letáky a tiskovinami obhajujícími vojenskou intervenci pěti armád Varšavské smlouvy. Přeživší členové posádky odešli od hořících trosek do Kostomlat, kde se jim chystala poskytnout první pomoc místní lékařka. Zavolala i sanitku, ale tři vojáky mezitím odvezlo projíždějící sovětské nákladní auto.

Po čtrnácté hodině přijeli na místo pádu sovětští vojáci se dvěma obrněnými transportéry vedenými civilním vozem. Jedna z uniforem začala tvrdit, že „vrtulník sestřelili fašisti“. Sověti pak při obhlížení trosek soustředili pozornost jen na několik čtyřhranných otvorů v trupu poblíž vyrovnávací vrtule. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začíná 14.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky umístěny, bude postupně, vždy po sedmi lokalitách, uveřejněn v tomto článku

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Důstojník si vyřízl plech s otvory, prý ke znaleckému zkoumání. Došlo k výměně názorů s hasiči, kteří poznali, že otvory pocházejí od sekerky jednoho z nich. Nakonec se situace dočasně uklidnila a sovětští důstojníci na místě připustili, že příčinou havárie byla technická závada. Hasiči uhasili hořící kabinu vodou a ruští vojáci vyprostili spálená těla dvou novinářů a odvezli je sanitkou.

Zlikvidujte to ...

Přes uvedená fakta velitel sovětské divize utábořené u Slaného vyslal na Milešovku silnou vojenskou jednotku, aby obsadila místní vojenský prostor Československé lidové armády (ČSLA) a zlikvidovala tamní spojovací techniku. Došel totiž k názoru, že odtud naši vojáci na vrtulník stříleli. 

V návaznosti na to dostal náčelník spojení Krajské vojenské správy v Ústí nad Labem Miloslav Kout rozkaz, aby likvidaci zabránil. Proto zkontroloval na uvedeném stanovišti zbraně, které by mohly být k sestřelu použity. Byly zakonzervované a zapečetěné a nebylo tedy možné, aby z nich někdo střílel.

Také civilisté z tamního pracoviště Akademie věd ujišťovali Rusy, že k žádné střelbě nedošlo a že navíc byla v udané době na Milešovce hustá mlha, která mohla k havárii přispět. 

V 19:30 dorazilo k Milešovce pět sovětských tanků, pět obrněných transportérů a dva motocykly s přívěsem. Přijely v rozvinuté sestavě s děly a kulomety namířenými na objekt ČSLA. 

Asi ve 20:15 přijel sovětský kapitán, nadporučík a patnáct samopalníků. Měli další rozkaz zničit vojenský prostor, protože odtud byl prý sestřelen ruský vrtulník. Také oni zkontrolovali střelivo a zbraně a připustili, že z tohoto místa se nestřílelo a od likvidace upustili.

Rusové znemožnili vyšetřování

Veřejná bezpečnost z Teplic zahájila vyšetřování v důsledku dramatických událostí až osmnáct dnů po události - 13. září 1968. Nebyly při něm dodrženy předpisy pro vyšetřování leteckých nehod a zejména nebyli přizváni znalci na daný obor. Pořízená fotodokumentace byla bezcenná. 

Nemohlo být provedeno řádné ohledání místa, chyběly jakékoliv materiály o rozsahu poškození vrtulníku. Trosky už byly mezitím odklizeny Rusy. Nemohla být vyslechnuta ani posádka. Veřejná bezpečnost tak alespoň vytěžila řadu civilních svědků z okolí. Dvacátého pátého září pak vyšetřovatel VB vyšetřování zastavil.

Sovětská propaganda: Češi nám sestřelili vrtulník

Tragickou havárii však začala záhy vykládat sovětská strana znovu jako sestřel těžkým kulometem kontrarevolucionářů ze země. Podle staronové verze Sovětů se vrtulník zřítil poté, co ztratil rychlost z důvodu porušení přívodu paliva za letu. 

Podle zprávy generála M. Kotova z 28. ledna 1969 letěl vrtulník 200 metrů nad zemí, za malé oblačnosti, s viditelností šest kilometrů. Při přeletu nad věží hradu jižně od Teplic prý velitel Batiščev zpozoroval několik typických jasných kouřových záblesků ze strany věže a jakési otřásání vrtulníku. 

Srpen68 - články k výročí

Pak nastalo prudké snížení otáček, vrtulník ztratil výšku, začal klesat a zřítil se do lesa. Na místě letcům prý místní obyvatelé odmítali poskytnout lékařskou pomoc s odůvodněním, že „fašistům pomoc neposkytujeme“. Devátého listopadu 1968 prý Rusové při po zkoumání zbytků vrtulníku našli v protipožární přepážce prostřelený otvor o průměru devět milimetrů.

Letěl příliš nízko?

Sovětský vrtulník Mil Mi-4 rozhazuje v srpnu 1968 propagandistické letáky nad Václavským náměstím. (Srpen 1968, Praha)

Se sovětskými argumenty byl problém se vyrovnat, protože vyšetřování nehody nebylo vzhledem ke složité situaci provedeno odpovídajícím způsobem. Trasa letu svědecky potvrzená během vyšetřování nebyla v rozporu s tvrzením generála Kotova. Výška letu ano, podle Sovětů byla dvě stě metrů, podle svědků jen padesát. 

Občané popisovali zvuk motoru vrtulníku ještě před přiblížením k hradu Sukoslav (odkud mělo být stříleno) jako velmi nepravidelný a přerušovaný. Vrtulník prý letěl velmi nízko, motor pracoval nepravidelně, takže stroj nemohl přeletět horizont, kam směřoval. 

Nikdo neslyšel žádné rány nebo výstřely, vrtulník se nad blízký hrad vůbec nedostal. Sám velitel vrtulníku prý očitým svědkům, kteří na místo přispěchali, tvrdil, že „Mašina otkazalas rabotat (Stroj odmítl spolupracovat)“. V rozporu s tvrzení ruské propagandy bylo vojákům nabídnuto v Kostomlatech ošetření a nikdo s nimi hrubě nejednal.

V následující době normalizace se samozřejmě věcí nikdo nezabýval. Takže i když žádný pachatel nebyl vypátrán (a ani se o to nikdo nepokusil), byla tiše přijata sovětská verze o sestřelu. Ani v dalších případech nebylo potvrzeno, že by kdokoli po sovětských letadel a vrtulnících střílel.

Takto pracovala propaganda z Moskvy

K událostem v Československu. Fakta, dokumenty, svědectví tisku a očitých svědků.

Moskva 1968, s. 141. (tzv. Bílá kniha): Síly kontrarevoluce organizovaly přímé ozbrojené akce proti sovětským vojenským příslušníkům, stříleli na sovětská letadla a vrtulníky. Tak 24. srpna kontrarevolucionáři střelbou z těžkého kulometu sestřelili v oblasti Teplic sovětský vrtulník. V něm zahynuli dva sovětští žurnalisté, zvláštní dopisovatelé APN Karel Nepomnjaščij a Alexander Zvorikin. 

Letci byli zraněni. Za několik dnů byl ve stejném okrese sestřelen teroristy další sovětský vrtulník. Vrtulníky a letadla byly ostřelovány i v jiných místech.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Šlechtic vznik Československa přivítal. Pak mu však začaly trable

Jeden z portrétů Viktora Bauera, v pozadí část zámku a kostela v Kuníně na...

Majitel zámků na Novojičínsku a cukrovaru u Brna Viktor Bauer měl ze založení Československa v roce...

PŘEHLEDNĚ: Lánský, Větvička, Hejma i Krampol. Vyznamenání má 41 osobností

Udílení státních vyznamenání (28. října 2018)

VIDEO Ocenění z rukou prezidenta Miloše Zemana v den výročí 100 let republiky dostalo 41 lidí. Medaili ve...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 13 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...