Sekunda, která rozděluje svět. Půlka lidí slyší něco jiného než vy

  8:47aktualizováno  22. května 13:13
Laurel nebo Yanny? Touto zvukovou kontroverzí žily americké sociální sítě celý týden. Půlka lidí totiž na nahrávce slyší jiné slovo než zbytek. A co slyšíte vy? Podívejte se s námi, jak iluze funguje a proč slyší různí lidé různá slova. Na konci také prozradíme, která odpověď je správná.

Když v roce 2015 rozdělovala svět iluze modro-černých/bílo-zlatých šatů, dlouho jsme odolávali, než jsme napsali vysvětlující článek. Také tentokrát jsme si dali na čas, ale zase to budete mít s kompletním vysvětlením. S vaší pomocí také zkusíme lépe zmapovat, proč kdo slyší které slovo.

Laurel? Yanny? Že vůbec netušíte, o co jde? V Česku tato zvuková iluze zatím rekordy neláme, ale v USA se několik dní držela na předních příčkách (dokonce na ni reagoval i Bílý dům). Pro začátek nepotřebujete vědět nic jiného, než otázku: Slyšíte na následující nahrávce slovo Laurel (čti lórl), nebo slovo Yanny (čti jény)?

V závislosti na tom, na jakém zařízení zvuk posloucháte, jste zřejmě slyšeli buď jedno nebo druhé slovo. Klidně se vám může stát, že pustíte naprosto stejný zvuk člověku, který stojí vedle vás, a on tam uslyší zvuk jiný. Tím se iluze podobá oněm slavným šatům, kde rovněž různí lidé při pohledu na stejnou fotku viděli různé barvy.

Vyzkoušejte si, jak je možné slyšet různá slova:

Posuvníkem nastavíte posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo). Interaktivní widget: Marcel Šulek

Jak je to možné? Mozek nám chce usnadnit život

Nahrávku Laurel/Yanny lze označit za zvukovou verzi slavné optické iluze tzv. Rubinovy vázy. Co vidíte při pohledu na obrázek níže?

Rubinova váza - optická iluze

Někdo vidí bílou vázu. Jiní si okamžitě všimnou dvou na sebe hledících osob zabraných z profilu. Ať jste původně viděli vázu či tváře, zřejmě vám nyní nedělá problém mezi oběma stavy přepínat. Obraz obsahuje informace, ze kterých si váš mozek může vybrat jednu nebo druhou variantu. A zřejmě vám zatají, že si vybral.

Podobné je to se zvukovou iluzí Laurel/Yanny. Obsahuje více informací a mozek si z nich na základě svých zkušeností vybírá jen jednu. Dodejme, že pro mozek není filtrování informací nic neobvyklého. Našimi smysly se na nás valí kvanta informací každou sekundu a mozek si z nich musí vybrat jen ty důležité, neobvyklé, překvapivé nebo kritické. Vše ostatní musí zahodit, abychom se z laviny vjemů nezbláznili.

Vysvětlení: Proč někdo slyší Laurel a někdo Yanny? (video Technet.cz)

Dvě slova v jedné nahrávce

Možná stále těžko věříte tomu, že někdo může ve zvuku slyšet něco jiného než vy. A to i když si zvuk pustíte vícekrát.

K tomu, abychom porozuměli, kde se v té nahrávce skrývají obě slova, se podíváme na vizuální reprezentaci frekvenčního spektra:

Spektrogram nahrávky „Laurel/Yanny“

Na první pohled z tohoto obrázku nejspíše nic nevykoukáte. Pokud začnete experimentovat s posloucháním různých frekvencí izolovaně, brzy zjistíte, že ve vyšších frekvencích se ukrývá slovo „Yanny“ (foneticky „jeny“, někomu zní spíše jako „jemy“), zatímco v hlubších frekvencích jasně slyšíme slovo Laurel (čti „lórl“).

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený...
Rozdělení zvuku na nižší a vyšší frekvence

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený obdélník) slyšíme slovo Laurel, zatímco ve vyšších (červený obdélník) slyšíme cosi jako Yanny.

Izolované hlubší frekvence, poté izolované vyšší frekvence:

Znovu původní zvuk:

Podrobněji se na tyto souvislosti můžete podívat v našem vysvětlení ve videu výše.

Pomozte nám zmapovat iluzi

Už tedy víme, kde se ve zvuku ukrývají ona dvě slova. Proč však někdo slyší hlubší slovo Laurel a někomu mozek „prozradí“ jen slovo skrývající se ve vyšších frekvencích.

Experiment: Odhalíme tajemství zvuku?

Připravili jsme krátký dotazník, ve kterém se ptáme, které slovo v nahrávce slyšíte, kolik vám je let apod. Cílem je zjistit, zda existují nějaké souvislosti. O výsledcích vás budeme informovat na Technet.cz.

Část odpovědi spočívá jistě v reproduktorech, na kterých si nahrávku pouštíte. Například kvalitní sluchátka vám mohou zdůraznit basy, čímž dojde ke zvýraznění slova Laurel, zatímco malý reproduktor mobilního telefonu bude mít s reprodukováním nižších frekvencí problém a vy tak spíše uslyšíte slovo Yanny, které zazní ve frekvencích nad 1 kHz.

Co je frekvence zvuku?

Frekvence zvuku udává počet kmitů zvukových vln za sekundu. Izolovaný tón je vlastně vlna o určité frekvenci (například komorní A má frekvenci 440 Hz, tedy 440 kmitů za sekundu).

Svou roli také hraje, jak daleko jste od reproduktoru. Znovu to souvisí se zvukovými charakteristikami zařízení a schopností reprodukovat různé frekvence. Hluboké frekvence (basy) mohou být z dálky hůře slyšitelné, a tak někteří lidé slyší zblízka slovo Laurel, z dálky ale spíše slovo Yanny.

Inu dobrá, řeknete si, rozdíl na základě reproduktoru je zřejmý. Ale jak to, že někdo stojí vedle vás, slyší jasné Laurel a vy pořád slyšíte Yanny? Na to, proč různí lidé na stejném zařízení uslyší různé slovo, je odpověď složitější. Zjednodušeně se dá říci, že různí lidé jsou zvyklí podvědomě preferovat různé frekvence, například na základě toho, kde je jejich mozek zvyklý detekovat řeč. Hypoteticky: pokud by se někdo bavil výhradně s muži, jeho mozek by si zřejmě při rozpoznávání slov všímal spíše frekvencí hlubších a naopak.

Pokud chcete vyzkoušet, co že to ta druhá strana slyší, poslechněte si následující nahrávky. Po posunutí frekvence o pět půltónů uslyšíte to druhé slovo. Pokud tedy na původní nahrávce slyšíte Laurel, zkuste nahrávku vyšší, a uslyšíte zřejmě Yanny.

Původní zvuk:

Nahrávka posunutá níže:

Nahrávka posunutá výše:

Zde si to můžete vyzkoušet interaktivně:

Posuvníkem můžete nastavit posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo).

Iluze vznikla náhodou, šířil ji i Bílý dům

Prozatím jsme se bavili o tom, že někdo slyší jedno slovo, jiný druhé, a nedělali jsme žádné soudy. To však není jedna z těch relativistických postmodernistických iluzí, kdy není pravda ani na jedné straně. Naopak. Otázka, „které slovo zní“, má jednoznačnou odpověď.

Tato iluze totiž vůbec nevznikala s cílem vytvořit iluzi. Jak zjistil magazín Wired, zvuk vznikl jako nekvalitní nahrávka pořízená telefonem z reproduktoru počítače. Původní zvuk pochází ze slovníku Vocabulary.com a ilustruje výslovnost anglického slova laurel (kromě toho, že slovo Laurel je křestní jméno, existuje i jako podstatné jméno laurel, znamená vavřín).

Nahrávku pořídila studentka střední školy v americké Georgii. Když si ze slovníku nahrála do telefonu „laurel“ a pustila si nahrávku, slyšela slovo „yanny“. „Zeptala jsem se spolužáků a ani oni se nedokázali shodnout, které slovo na nahrávce slyší,“ řekla pro Wired Katie Hetzelová. Nahrávku publikovala na svém Instagramu, odkud se rozšířila na Reddit a dále na Twitter. Dostala se nakonec i do Bílého domu:

 Jak vypadá původní zvuk ze slovníku ve srovnání se zvukem, který obletěl internet jako nejednoznačná zvuková iluze?

Srovnání původní nahrávky ze stránky „Vocabulary.com“ (vlevo) a nekvalitní nahrávky (vpravo), která upozadila nižší frekvence a dala tak vyniknout „slovu“ ve vyšších frekvencích.

Je zřejmé, že nekvalitní nahrávka z nekvalitního reproduktoru ořezala vyšší tóny a zcela upozadila basy. Poslechněte si původní zvuk ze slovníku a poté zvuk zkreslený nahrávkou:

Takže „pravdu“ mají v tomto případě ti, kteří slyší slovo Laurel. Naopak slovo Yanny se v původní nahrávce nevyskytuje (v tom smyslu, že nikdo do mikrofonu nepronesl slovo Yanny ani nic podobného). Jde zkrátka o šum ve vyšších frekvencích, který náhodou tvoří shluky (formanty), které někomu zní jako slovo.

Možná vás překvapilo, že něco, co vám připadá jednoznačné, někdo vnímá úplně jinak. Obecně řečeno je to proto, že náš mozek zpracovává vjemy na základě svého „nastavení“.

To platí nejen u zvukových a optických iluzí, ale i u mnohem komplexnějších problémů. I tam často dáme na první dojem. A jakmile jsme o něčem přesvědčení, je velmi těžké svůj pohled změnit, navzdory faktům. Proto se vyplatí připomínat, jak tyto iluze fungují a že různí lidé vnímají svět různě.

15.května 2018 v 04:39, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 21:08

VIDEO: What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vysvětlení frekvence. Rozšířili jsme vysvětlení vzniku nahrávky. Doplnili jsme interaktivní nástroj pro vyzkoušení různých frekvencí.

Slyšeli jste v původním videu „Laurel“ nebo „Yanny“?

celkem hlasů: 8177

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. května 2018. Anketa je uzavřena.

Rozhodně
Rozhodně "Yanny" 3378
Rozhodně
Rozhodně "Laurel" 3284
Slyším v tom obojí naráz
Slyším v tom obojí naráz 826
Něco mezi tím
Něco mezi tím 348
Neslyším ani jedno
Neslyším ani jedno 231
Na různých zařízeních slyším různé slovo
Na různých zařízeních slyším různé slovo 110
Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 29 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 14 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 29 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...