Děti podlehly tlaku umělých "spolužáků". Dospělí robůtkům odolali

Nechají se lidé "ukecat" partou robotů? Vědci studující skupinovou dynamiku robotů zjistili, že vliv robotů je odlišný u dětí a u dospělých. Zatímco dospělí podlehli tlaku ostatních dospělých, děti se v podobné míře nechaly ovlivnit trojicí malých humanoidních robotů.
Děti se v testu konformity nechaly ovlivnit roboty mnohem častěji než dospělí

Děti se v testu konformity nechaly ovlivnit roboty mnohem častěji než dospělí | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Na základě čeho se rozhodujete? V posledních sedmdesáti letech odhalili psychologové a behaviorální ekonomové celou řadu věcí, které by v racionálním rozhodování neměly hrát roli, ale přesto svou roli hrají. Necháme se snadno ovlivnit prvním dojmem, emocemi, očekáváními nebo domnělou autoritou

Lidé často přísahají, že jich se takový rozhodovací omyl netýká. Problém je, že lidé často nerozumí tomu, na základě čeho se rozhodují. S vysvětlením vlastního rozhodnutí často přicházíme až zpětně, je to racionalizace, kterou vypravíme sami sobě.

Nechali byste se ovlivnit?

Teprve psychologické experimenty umí odhalit některé systematické omyly v rozhodování. Jedním z prvních takových experimentů byl legendární Aschův test konformity. Americký psycholog Solomon Asch v roce 1951 ukázal, že lidé mají tendenci podlehnout skupinové shodě a „přizpůsobit“ svůj názor většině. A to i v něčem tak primitivním, jako je posouzení délky čar.

Původní Aschův experiment byl geniální svou jednoduchostí. V místnosti bylo sedm až devět studentů... Jenže ve skutečnosti byl pouze jeden ze studentů skutečným účastníkem experimentu, ostatní byli najatí pomocníci.

Všichni odpovídali na jednoduché otázky ohledně délky čar. Celkem bylo osmnáct otázek. Najatí herci u části otázek odpověděli úmyslně špatně - všichni se shodli na jedné možnosti. Navzdory tomu, že dvojka byla správná odpověď, všichni postupně odpověděli: „Tři.“ „Tři.“ „Tři.“ Vědci sledovali, zda účastník experimentu podlehne tlaku okolí a rovněž zvolí trojku, nebo zda se nenechá zmást a odpoví správně.

Výsledek byl ve své době senzační - a i dnes řadu lidí překvapí. Více než třetina účastníků experimentu se nechala alespoň do určité míry ovlivnit skupinovou shodou. Jinými slovy, nechali se přinutit ke špatné odpovědi. Závěr byl důležitý a znepokojující: často si ani nepřipouštíme, do jaké míry nás ovlivňuje tlak okolí. Později psychologové ukázali, že sklon ke konformitě může vysvětlit i mnohem drsnější činy a tendence.

Místo herců roboti

Samotný Asch zopakoval svůj slavný test konformity v několika variantách. Pokaždé mu vyšel přibližně stejný výsledek - asi třetina lidí podlehne nevyřčenému tlaku skupiny a zvolí špatnou odpověď na nesmírně jednoduchou otázku.

Od padesátých let byl experiment zopakován mnohokrát a v mnoha různých variantách. Některé z nich by si zasloužily vlastní článek. My se však posuneme o více než šedesát let dopředu, do současnosti. Loni totiž klasický experiment zopakovali evropští vědci, kteří dodali do experimentu futuristický prvek - roboty. Konkrétně roztomilé malé humanoidní robůtky Nao od firmy SoftBank Robotics.

Robůtek Nao

V první fázi šlo o celkem věrnou replikaci klasického Aschova experimentu. Šedesát dospělých mužů a žen se zúčastnilo klasického pokusu, kde odpovídali na otázky ohledně délky čar.

V polovině experimentů měl účastník jako kolegy ostatní dospělé lidi. V druhé polovině tvořili jeho kolegy roztomilí robůtci, usazení na židlích kolem stolu.

Schéma experimentu

Ukázka z experimentu (dospělí)

Vědci v prvním experimentu zjistili, že dospělí lidé se občas nechali „dotlačit“ ke změně odpovědí ostatními dospělými lidmi, zcela v souladu s výsledky z padesátých let minulého století. Robůtci však jejich chybovost nijak znatelně nezvýšili (došlo k poklesu, který je v rámci statistické chyby zanedbatelný).

Dospělí nezabrali, zkusíme to na dětech

V druhém experimentu si vědci do laboratoře pozvali dětské respondenty. Chlapcům a dívkám bylo mezi sedmi a devíti lety a celkem jich bylo 43. V kontrolní skupině děti na otázky odpovídaly samy, zatímco v experimentální skupině seděly u stolu se třemi robůtky.

Průběh experimentu: dítě sedělo u stolu spolu se třemi robůtky, všichni sledují obrazovku s otázkami. Vpravo mimo záběr sedí laborant, který experiment řídí.

Ukázalo se, že děti se robůtky nechaly ovlivnit mnohem více než dospělí. Nelze sice říci, že se děti nechaly ovlivnit roboty v podobné míře, jako se dospělí lidé nechali ovlivnit tlakem ostatních dospělých, ale ovlivnění bylo každopádně markantní a statisticky významné.

V kritických testech (Critical Trials) odpovídali roboti/herci záměrně špatně a sledovalo se, zda respondenti podlehli jejich tlaku, v neutrálních testech (Neutral Trials) odpovídali herci/roboti správně. Dospělí respondenti se nenechali ovlivnit roboty, ale nechali se ovlivnit herci. Dětští respondenti se nechali ovlivnit roboty, mírně, ale statisticky významně.

Podobnost byla i ve způsobu chybování. Chyby byly jak u dospělých (vystavených tlaku herců), tak u dětí (vystavených tlaku robůtků) častěji způsobeny konformitou než naopak.

Chybné odpovědi byly většinou způsobeny tím, že respondenti podlehli tlaku okolí. V případě dospělých to byl tlak ostatních dospělých ve skupině (najatí herci), v případě dětí to byl tlak robotů ve skupině

Výsledky nejsou z pohledu psychologů překvapivé. Již více studií v minulosti (například tato z roku 1996) poukázalo na to, že děti jsou ke konformitě náchylnější, a s věkem sklon ke konformitě klesá. Velmi zjednodušeně řečeno: na základní škole nikdo nechce vybočovat z řady, na vysoké škole by rád vybočoval snad každý. Zapojení robotů je i tak zajímavé a inovativní.

A co děti, mají si s kým hrát?

Nechaly se děti ovlivnit „názorem“ robotů? Psychologové nabídli i alternativní vysvětlení. Je možné, že děti vnímaly robůtky jako „mluvčí“ dospělého v místnosti a věřily jim proto, že jejich odpovědi braly jako „extenzi“ dospělého. „To ovšem neznevažuje závěry studie,“ domnívají se autoři. „Roboti budou obvykle někým vlastněni nebo naprogramováni a mohou se tak stát nástrojem nepřímého společenského tlaku.“

Vědci se domnívají, že děti k robotům „instinktivně přistupovaly jako k aktérům ve společenské situaci“, tedy že roboty nevnímaly jako stroje, ale spíše jako „spolužáky“. U dospělých tomu tak nebylo.

„To, že roboti mohou dotlačit lidi - byť v našem případě jen děti - ke konformitě, je podle nás důležité a vysoce aktuální zjištění,“ uvedli autoři studie. Domnívají se, že to podtrhuje důležitost této oblasti výzkumu zvláště v době, kdy se děti setkávají s „chytrými“ hračkami ve stále dřívějším věku.

Chápou děti, že jde o naprogramovanou hračku bez emocí a názorů? Podle poznatků některých rodičů děti přisuzují chytrým hračkám prožitky a chovají se k nim s empatií. To zní celkem nevinně - možná až roztomile - ale psychologové varují, že tyto chytré hračky by mohly být použity k „automatizované výchově“ dětí skrze propočítaný nátlak. Hračka by mohla být použita k propagaci názorů, výrobků i značek. A mohla by využívat mnohem rafinovanější techniky než jednoduché jednoslovné odpovídání na otázky.

 „Přestože si lze představit užitečné implementace takové metody například k upevnění zdravých návyků, negativní implikace nelze ignorovat,“ varují autoři. „S tím, jak poroste trh s chytrými hračkami, poroste i počet dětí, které budou takovýmto tlakům ke konformitě vystaveny.“

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 13 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 28 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...