Opustili své rodiny a následují volání Vůdce. Začíná konec Československa

Je září 1938, Mnichovská dohoda bude podepsána teprve za několik dní a přípravy na invazi do Československa vrcholí. Stateční němečtí muži opustili svá civilní povolání a vyslyšeli volání Vůdce. Pochodují k hranicím, za kterými proradní Češi týrají jejich soukmenovce. Tak vypadá začátek konce očima německého vojáka.
Hurá do vlaku a jedeme na Čechy – německé jednotky vagónují v září 1938 před...

Hurá do vlaku a jedeme na Čechy – německé jednotky vagónují v září 1938 před přesunem do prostorů soustředění u čs. hranic. (převzato z knihy Über den Böhmerwald ins Sudetenland). | foto: Archiv autora Jana Lakosila

V těchto dnech si připomínáme 80 let, které uplynuly od tragických mnichovských událostí na podzim roku 1938. Pro pochopení toho, co se v září 1938 dělo na druhé straně hranice, je velmi přínosná německá kniha Über den Böhmerwald ins Sudetenland (Přes Šumavu do Sudet), kterou napsal v roce 1939 Oberstleutnant i. G. Johannes Gittner (1897–1974).

Zlí novináři šíří fámy, Češi nesnesitelně utlačují Němce a Vůdce musí udeřit

První díl

„Přes 200 000 uprchlíků, mnoho mrtvých, zranění a uvěznění, mnoho zničených budov a odstřely mostů a cest v sudetoněmecké oblasti.“ Takto líčí německý voják situaci v československém pohraničí v roce 1938. Nesnesitelná čechizace sudetských Němců donutila Vůdce k odvetnému útoku na Československo.

Tento německý důstojník zastával v roce 1938 funkci operačního důstojníka ve štábu 5. pěší divize, která byla německým velitelstvím předurčen jako jedna z mnoha divizí určených k útoku na Československo. První díl jeho vzpomínek popisující přípravy útoku, který byl podle německé propagandy reakcí na „nesnesitelný útlak sudetských Němců ze strany Čechů“, najdete zde.

Následující text je překladem vybraných pasáží z knihy Über den Böhmerwald ins Sudetenland. Překlad byl volen tak, aby byla v maximální míře zachována autenticita dobového textu. Mezititulky nejsou původní. Pro lepší pochopení některých méně známých popisovaných událostí a faktů jsou do textu vloženy vysvětlující poznámky.

1938, Oberstleutnant Gittner vzpomíná

Na základě rozkazu z vyšších míst k prověření připravenosti k pochodu sestavuje pátá divize ve dnech 17. a 18. září úderný svazek jednotek. Skládá se z pěchoty, lehkého a těžkého dělostřelectva, ženistů a spojovacích jednotek. 

Tyto aktivní části jednotek byly doplněny na válečné stavy povoláním záložníků, koní a vozidel. Zároveň se zřizují nutné týlové služby: muniční kolony, zdravotnické útvary, koňský lazaret, zásobovací úřad. Tyto formace se skládají buď zcela nebo z velké části ze záložníků.

Vysvětlení:

Němci v rámci mobilizačního cvičení (skryté mobilizace) vytvořili tzv. cvičné jednotky (Übungstruppen), které byly předurčeny pro vedení prvotních útočných akcí proti ČSR již od prvního dne války a zahájení všeobecné mobilizace. Jádro cvičných jednotek 5. pěší divize tvořil zesílený pěší pluk 75. Zbývající jednotky divize by byly přisunuty po provedení všeobecné mobilizace, která by byla vyhlášena současně se zahájením útoku na Československo.

Zubní lékař tak opustil svoji praxi, aby nastoupil jako poručík a velitel kolony, soustružník odešel z dílny a nastoupil jako poddůstojník a zbrojíř, továrník odjel se svým mercedesem z továrny a nastoupil jako štábní řidič, farář opustil svoji obec a nastoupil jako řidič nákladního automobilu a rolník se svými koňmi odjel ze statku, aby se mohl do šedé fronty zařadit jako dělostřelecký vozataj.

Mobilizace a Mnichov 1938

Ti všichni, jedno zda staří nebo mladí, opustili svoji navyklou mírovou činnost, své rodiny a následovali volání Vůdce. Nikdo z nich nepřijde do kasáren ani o minutu později k nástupu do služby ve zbrani. Díky pečlivé a příkladné práci doplňovacích kanceláří jde doplňování aktivních jednotek záložníky, koňmi a nákladními vozidly hladce.

Noc před projevem Vůdce je nezapomenutelná

Dvacátého září začíná transport ve dvou dnech sestavených cvičných svazků 5. divize do určeného cvičného prostoru na jižní břehu Dunaje mezi Deggendorfem a Straubingem. Nastupující jednotka je v nejlepší náladě. Ti ostatní, kteří museli zůstat doma, v tak dobré náladě nejsou, přesto doufají, že je budou smět brzy následovat na východ.

Ve cvičném prostoru na jižním břehu Dunaje se má jednotka dobře: pěkné ubytování v hospodářství, které milují vojáci i koně. Dny se využívají ke cvičení, aby se jednotka sžila s povolanými zálohami, rozchodili koně a sehrál velitelský aparát. Divize je podřízena armádní skupině Generalobersta von Leeba. Velitelství divize rozbíjí hlavní stan v Deggendorfu.

Večer v ubytování poslouchá voják rádio, slyší o stahování mračen na politické scéně, slyší, že Čech mobilizuje celou svoji armádu, slyší o nekonečných útrapách, které musí snášet němečtí lidé na druhé straně hranice.

Velitelství divize přesouvá ve dnech 24. 9. a 25. 9. podřízené jednotky na severní břeh Dunaje. Konečně v pozdním odpoledni 25. 9. přichází vysvobozující rozkaz armádní skupiny von Leeb: postup jednotek 5. divize směr hranice do prostoru Zwiesel a jižně od údolí u Železné Rudy. 

Adolf Hitler

Noc z 25. 9. na 26. 9. – je to noc před velkou řečí Vůdce ve sportovním paláci v Berlíně – tato noc pro nás zůstane nezapomenutelná. Od půlnoci táhnou po silnici kolem našeho divizního velitelského stanoviště v Deggendorfu vpřed k hranici rota za rotou, baterie za baterií a kolona za kolonou. 

Jistě zní zpěv pochodujících rot, silně a jednotně zní stejný krok praporů, jasně zní dupot koní, dutě se valí vpřed kola děl, těžkých tahačů a muničních kolon projíždějících nočními ulicemi města. Vše se sladilo do jedné melodie, do jednoho smyslu: 

„Vpřed na východ na pomoc Němcům v Sudetech.“

Všichni, především však účastníci světové války mají pochopení pro to, jaké hrdé pocity a jaké vážné myšlenky týkající se událostí nadcházejících dnů jsme na velitelství divize prožívali. Byli jsme připraveni splnit rozkazy Vůdce, ať už by zněly jakkoliv.

Tuto mapku zachycující plán útoku jednotek německé 5. pěší divize proti Železné Rudě a Špičáku v Gittnerově knize nenajdete. (převzato z knihy Šumava krásná i smrtící, Praha 2014)

Schéma horského hřebene na čs.–německém pomezí u Železné Rudy. Černá zubatá čára zobrazuje linie vybudovaného čs. lehkého opevnění na Šumavě. (převzato z knihy Über den Böhmerwald ins Sudetenland)

Češi nemají srdce, aby vydrželi bojovat

Ráno 26. 9. bylo přesunuto velitelství štábu divize doprostřed ubytovacího prostoru nejpřednějších jednotek – do Zwieselu. Velitelství divize mělo až do tohoto dne jasný obraz o poměrech na druhé straně hranice. Vývoj české nástupové sestavy a výstavba bunkrů naproti našemu úseku nám byly až do posledního bunkru známy. O vedení předpokládaného úderu přes linii českého opevnění až na týlový okraj jazykové hranice bylo jasno. Stezky v mohutných hraničních lesích v okolí Železné Rudy, které je pro nás důležité, jsou nám snad také známy.

O opevněných prostorech, které jsou zvláště silné v okolí Kašperských Hor a Dlouhé Vsi, jsme získali následující představu: opevněné zóny jsou sice silné, ale k čemu jsou Čechům tato opevnění, když neměli žádné muže, kteří by měli srdce na to, aby vydrželi bojovat v těchto stísněných a českými vojáky nenáviděných bunkrech?

Jak jsme se také později mohli sami přesvědčit, bunkry byly tak špatně zařízené, že posádka při odpočinku může pouze sedět na bobku a nemůže si lehnout. Lze si představit utrpení osádky, která by měla vydržet bojovat více dní. Většina bunkrů není ještě hotová, chybí zařízení na odtah plynů a další věci. Vžili jsme se do situace obsluhy kulometu v bunkru, který se stále více a více plní plyny ze střelby vlastního kulometu. Navíc k nim Češi sami vytvořili v jednotkách odpor, neboť i za lehký vojenský prohřešek trestali vícedenním uvězněním v bunkru.

Viděno celkově, bylo nám vojákům tělem i duší jedno, zda byl český bunkr a jeho osádka méně či více schopný odporu. Byli jsme tehdy a jsme i teď pro nadcházející dobu, když to Vůdce nařídí, připraveni takovéto linie bunkrů napadnout a prorazit, a to bez dalšího přemýšlení, kromě operačních a taktických úvah o druhu a způsobu provedení útoku.

Vysvětlení:

Tady se německý pohled na objekty LO celkem rozchází se skutečnými názory čs. vojáků, které známe třeba z ankety „Armáda v roce 1938”. Nedostatek místa pro odpočinek osádky v řopíku byl sice nepopiratelný fakt, nicméně morálka a odhodlání vojáků čs. národnosti k obraně vlasti byly v září 1938 velmi vysoké. Špatná morálka byla samozřejmě u vojáků hlásících se k německé národnosti, od nichž dostával wehrmacht tyto informace. Bohužel velmi vysoká morálka a odhodlání ke zničení Československa bylo v září 1938 i u jednotek wehrmachtu.

Proudí k nám nespočetné zprávy od bojovníků z freikorpsu, sudetoněmeckých uprchlíků, přeběhlíků a i z jiných zdrojů. Je těžké oddělit od sebe pravdivé a smyšlené informace. Jsou nám povídány pohádkové věci o situaci na druhé straně hranice (i rádiem) – o těžkých dělech na Špičáku, o tajemných minových polích v hraničních pralesech, o tajném dění v železničním tunelu u Železné Rudy, o pancéřové věži na Pancíři a především o opevnění u Kašperských Hor.

Gittner neopomněl doplnit do knihy obvyklý snímek vyjadřující utrpení sudetských Němců pod čs. krutovládou – zde na snímku prchající sudetský Němec. Otázkou však zůstává, kdo byl skutečným původcem tohoto teroru... (převzato z knihy Über den Böhmerwald ins Sudetenland).

V průběhu 26. 9. přicházejí naše jednotky po náročném překonání strmého sedla u Ruselu do Zwieselu a jeho okolí. Zde zažívají nyní naši vojáci vlastním pohledem to, co se odehrává na hranici a na druhé straně hranice. Na všech cestách sudetoněmečtí uprchlíci, ubozí pronásledovaní lidé, kteří často zachránili jen to, co sami nesou. 

Od hranice sem doléhá zvuk střelby z pušek a kulometná palba českých rudých band (německé označení pro čs. jednotky Stráže obrany státu - pozn. redakce). Nad našimi jednotkami se otáčí český bitevní letoun. Nesmí se na něj zatím střílet, pokud sám nezahájí palbu nebo nesvrhne bomby. Spěšně mizí za hranicí, jakmile se objeví nad horským hřebenem Bavorského lesa naši vlastní stíhači přivolaní velitelstvím divize.

Vysvětlení:

Nejen Gittnerova kniha, ale také archivní dokumenty jednotek ochrany hranic (Grenzschutz) a Luftwaffe potvrzují v tento den průnik čs. letadla na německé území – hranici přeletělo v 11:40 u osady Spiegelhütte a v 11:47 obkroužilo a nasnímkovalo bavorské město Regen. Autorovi článku dostupné archivní dokumenty Luftwaffe však nehovoří nic o tom, že by letadlo zaháněly německé stíhačky. Pokud se čs. letadlo po 7 minutách otočilo zpět k čs. hranici, nemohli mít Němci dostatek času na adekvátní reakci se stíhacím letectvem.

Tím se u Čechů zvýší strach ...

Večer 26. 9. slyšíme všichni u rádia Vůdcovu řeč v berlínském sportovním paláci. Vůdce žádá okamžité řešení sudetoněmecké otázky. V noci přijíždí po železnici celý vlak s municí, zvláště pak s protipancéřovými granáty pro naše těžké polní houfnice určené k probíjení českých pevnostních staveb.

Ještě jeden snímek z nejvyšší hory celé Šumavy a Bavorského lesa, tentokrát i s důstojníky německého wehrmachtu. (převzato z knihy Šumava 1938 – Německá okupace v dobových fotgrafiích a dokumentech)

Nastává 27. 9. Je to pro nás černý den, neboť namísto očekávaného rozkazu k útoku na Česko jsme dostali rozkaz, abychom okamžitě odsunuli naše jednotky alespoň do vzdálenosti jednoho pochodového dne od železnorudského průsmyku. To pro nás vlastně znamená: zpátky přes strmý Bavorský les. Z psychologických důvodů vůči jednotce a obyvatelstvu a z důvodu šetření volíme toto východisko: odsazení jednotek ne do hloubky, ale do stran. Tím se u Čechů navíc zvýší strach, když se nyní dozvědí, že jsou německé jednotky také po stranách údolí a navíc s těžkými děly.

Dvacátého osmého září pochoduje jednotka na rozkaz armádní skupiny zase k hranici do Zwieselu. Večer přichází zpráva o připravovaném setkání šéfů vlád Německa, Itálie, Francie a Anglie v Mnichově. Zároveň přichází rozkaz k odsazení jednotek o šest pochodových hodin od železnorudského údolí. Z toho důvodu je 29. 9. opět provedeno stranové posunutí jednotek. Na české straně díky tomuto politickému manévru roste zmatek.

Vysvětlení:

Lze pochybovat o tom, že by čs. armáda získávala okamžité informace o dílčích přesunech německých jednotek soustředěných u hranic. Autor se tímto argumentem spíše snaží zakrýt nesmyslnost protichůdných rozkazů přicházejících pro cvičné jednotky od německého vrchního velení na konci září 1938. Rozkazy k útoku na ČSR vydávala velitelství divizí svým cvičným jednotkám během 29. 9. s tím, že bude následně pouze upřesněno datum a čas útoku. Ten mohl být s ohledem na vydání útočných rozkazů proveden nejdříve 1. 10. 1938.

Opětovné odsazení od hranice přináší však citelně těžké zatížení jednotky, zvláště s ohledem na silné napětí v hraničních oblastech. Zatížení se unese, neboť každému vojákovi je jasné, že Vůdce nařídil opětovné stažení z politických důvodů kvůli setkání v Mnichově.

Brzy ráno 30. září přichází zpráva o závěru mnichovské konference (konala se v noci z 29. na 30. září, poznámka redakce). Provedení začlenění sudetoněmecké oblasti má začít 1. října. Při těchto zprávách naplňuje nás vojáky obdiv a vděčnost našemu Vůdci, který nyní vyhrál bitvu bez jediného výstřelu z kanónu svojí cílevědomou politikou a svým fantasticky pevným postojem.

Konec druhé, závěrečné části.

Anotace:

Celý Gittnerův text o obsazování Šumavy, problémech Němců s těžkým šumavským terénem a desítky a dalších fotografií z jeho knihy najdete v knize Šumava 1938 – Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech (předpoklad vydání září 2018).

Kniha Šumava 1938 – Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech (předpoklad vydání září 2018).

Publikace vydávaná k 80. výročí Mnichovské dohody a okupace československého pohraničí přibližuje Šumavu a události roku 1938 pohledem ze strany tehdejšího nepřítele. Nově objevené, dosud nezveřejněné zpravodajské dokumenty z německých archivů odhalují zajímavá a mnohdy překvapující fakta o situaci v příhraničí a o střetech sudetoněmeckých povstalců s československými ozbrojenými složkami. 

Součástí knihy jsou překlady autentických vzpomínek německých vojáků a velké množství dosud nepublikovaných dobových fotografií, zachycujících nejen obsazování Šumavy německou armádou, ale také často zapomenutá nebo málo známá místa šumavského příhraničí. Naprostým unikátem je podrobná fotografická dokumentace návštěvy Adolfa Hitlera na Českokrumlovsku v říjnu 1938.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

VIDEO Seriál Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie...

Nejdřív obilí, pak razítka a bodáky. Jak probíhal převrat 28. října 1918

Sejmutí rakouské orlice z jednoho z pražských domů (28. října 1918)

Převrat 28. října 1918 proběhl bleskově a až překvapivě klidně. Klíčovou roli v tom měli jeho...

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 54 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 54 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...