Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přes Sověty dostalo generála Knorra šest láhví whisky a holčička

Generál Miloš Knorr se rozhodl po únoru 1948 uprchnout z republiky. S pomocí netradičních prostředků a jednoho špatného padělku se dostal do Vídně, kde začal pracovat pro západní rozvědky.

Do Ivančic se vrátily ostatky rodáka a vojáka z vylodění v Normandii Miloše Knorra. Uložení i vzpomínka proběhla se všemi vojenskými poctami. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

První díl zachycoval nejen dětství a mládí Miloše Knorra, ale také jeho účast v druhé světové válce, včetně vylodění v Normandii. Skončil krátce po komunistickém puči 1948, kdy se Miloš Knorr rozhodl k útěku za hranice.  

Ostatky hrdiny z Normandie se vrátily do Ivančic

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny vylodění v Normandii a místního rodáka Miloše Knorra. Dosud byla urna s jeho popelem ve Spojených státech.

Knorr odjel za otcem do Ivančic, matka už nežila. Odtamtud se začal chystat k útěku. Známá, která jezdila služebně do Vídně, mu obstarala falešnou rakouskou průkazku. Na černém trhu v Brně koupil šilinky. Zástupce amerického vojenského atašé mu slíbil, že dopraví do Vídně jeho kufry se šatstvem a prádlem. A potom zajel major do Znojma za dr. Františkem Muchou, okresním velitelem Státní bezpečnosti.

Mucha zvaný „Vančák“ byl o osm let starší, ale kluci se dobře znali z gymnázia. Muchův mladší bratr, který padl jako letec v Anglii, se s Milošem kamarádil. Teď měl Knorr prosbu: „Franto, chtěl bych, abys mne a mého kamaráda René Černého s jeho snoubenkou převedl přes hranice.“ Velitel StB odpověděl: „Převedu vás, chlapy, ale žádné ženské. Kdyby to prasklo, ženy si odsedí tři měsíce a nás pověsí.“

Mladík se svěřil otci. „Za jak dlouho se vrátíš?“ chtěl vědět starostlivý kantor. „Do pěti let,“ odpověděl syn.

Na Prvního máje musel major Knorr do průvodu se svým praporem ve Šternberku. Potom požádal kapitána od kontrarozvědky, který ho stále sledoval, aby ho odvezl na nádraží do Olomouce: „Mám rande s přítelkyní v Pardubicích. Jak víš, Prahu mám zakázanou. Jistě odposloucháváte telefony, tak jsi o této schůzce slyšel.“

Kapitán se proti podezření z odposlechu ohradil, ale majora k rychlíku odvezl. Knorr vstoupil do vagonu a druhou stranou vyšel ven. Potom zastavil první taxi a nechal se odvézt do Brna a odtud dalším vozem do Znojma. Schůzku s majorem Černým zmeškal, avšak ten se už dřív rozhodl přejít sám za pomoci celníků – a ti ho zradili.

Knorr přespal u Muchů a druhý den ráno vyjel s přítelovou rodinou do lesa. Paní Muchová s dětmi šla sbírat houby, oba muži vykročili k řece Dyji. V hloubi lesa na ně čekal neodsunutý Němec. „Ten tě bezpečně převede,“ řekl Mucha. „A teď sbohem!“

Němec a Čech přebrodili řeku a došli do myslivny. Rakouský hajný se nechal za pomoci šilinků a britské vojenské průkazky přemluvit. Nechá tady pána přespat a zatelefonuje do Vídně, aby pro něj ráno přijeli. Cesta do rakouské metropole byla nebezpečná, protože vedla sovětským okupačním pásmem. V pondělí se objevilo auto s mladými manželi a dítětem. Měli šest láhví whisky a špatně padělaný osobní průkaz pro Knorra. Uprchlík se divil: „Na co whisky a holčička?“

U první sovětské kontroly pochopil. Jakmile si začal voják prohlížet Knorrův průkaz, štípla paní holčičku do zadku a ta se rozbrečela. Rus dítě konejšil, ale to řvalo stále víc. Nakonec řidič strčil vojákovi láhev, aby je pustil. Takto projeli pět kontrolních bodů. Šestou láhev vypili sami v jejich bytě v americkém sektoru. Samozřejmě všechno šlo na účet uprchlíka.

„To, co pro mne Mucha udělal, jsem nikdy nikomu neprozradil,“ říká dnes generál Knorr. „Ani Američanům.“

Do Ivančic se vrátily ostatky rodáka a vojáka z vylodění v Normandii Miloše Knorra. Uložení i vzpomínka proběhla se všemi vojenskými poctami.

Služba u CIC Vídeň

Ve Vídni se ohlásil na americkém velvyslanectví, kde už o něm věděli, a u kontrašpionážní služby CIC. Nechtěl se ve Vídni zdržovat, počká si jen na vízum do Anglie. Velitel stanice CIC ho však přemluvil, aby jim zatím pomáhal s uprchlíky. „Musíme je aspoň zběžně prověřovat a potom zařizovat jejich přesun přes ruské pásmo k nám.“

Knorr souhlasil. Některé dny se hlásily desítky Čechů a Slováků. Knorr ověřoval jejich totožnost, zběžně je oťukal a odesílal pryč. „Na jejich důkladné prověřování nebyl čas,“ vzpomínal během našich rozhovorů v devadesátých letech. „Určitě mezi nimi byli komunističtí agenti. Ovšem pro nás bylo nejdůležitější, abychom je rychle dostali z amerického sektoru Vídně do amerického pásma Rakouska.“

Rakouská policie půjčovala prostřednictvím politických stran – lidovců a sociálních demokratů – úřadovně CIC čisté osobní průkazy, které se vyplňovaly falešnými jmény. Ale bylo jich málo, a proto mnozí uprchlíci přecházeli bez papírů. Knorr jim obstarával průvodce, kteří znali cestu, a jízdenky na vlak. Peníze na to dostával od Američanů.

Po dvou měsících odletěl major do Anglie. Velitel jeho bývalého pluku a další důstojníci mu nabízeli pohostinství. On však hledal trvalé zaměstnání – a volných míst bylo v Anglii málo.

Když se ohlásil u generála Sergeje Ingra, za války ministra obrany v londýnské vládě, dostal radu: „Jestli vás Američané potřebují, vraťte se. Za několika let vypukne válka. Připravuji založení zpravodajských skupin, které by podléhaly britské, francouzské a americké vládě. Ve Washingtonu je jednání nejtěžší. Proto by bylo dobré, kdybyste pro ně už pracoval.“

Ve Vídni mu dali z CIC kontakt na londýnskou ambasádu, kdyby se chtěl vrátit. „Přihlásil jsem se tam smluveným kódem. Důstojník na velvyslanectví mi řekl, že už týden na mě čeká.“

Za dva dny letěl Knorr vojenským letadlem zpět do Vídně. Vystupoval pod pseudonymem „major Peter“. Žil v americkém pásmu na americké osobní dokumenty, ale musel s sebou často nosit pistoli. „Rusové občas unášeli některé lidi,“ vysvětloval. „Musel jsem být připraven.“

Pod generálem Moravcem

V létě 1951 přišel za Knorrem pracovník americké ambasády: „Máte odjet za generálem Moravcem do západního Německa.“ František Moravec vedl jednu z několika špionážních skupin u Američanů. Nyní sdělil majorovi: „Generál Ingr schválil vaše přeřazení k nám.“

V Moravcově štábu v Bensheimu u Frankfurtu se stal major Knorr operačním důstojníkem. „Zaprvé jsem vyšetřoval uprchlíky a potom vysílal agenty do Československa. Většina agentů už kontakty měla, někdy jsme jim je dávali. Zajímaly nás vojenské i politické informace. Většinou chodili pěšky, vysílačky moc nefungovaly.“

Také řídil některé operace prováděné z Vídně a z Mnichova. Z bavorské metropole dirigoval osm agentů, kteří působili v Československu. Byl mezi nimi i Ladislav Malý, který v Babicích zastřelil místní komunistické funkcionáře. „Malý se vymkl kontrole.“

Moravec dodržoval všechny zásady zpravodajštiny. „Byl tajnůstkář,“ říkal Knorr. „Držel se zásady, že každý má vědět jenom to, co se ho týká. Z ostatního nic. Proto jsem podrobnosti o mnoha operacích neznal, i když jsem z Moravcova příkazu na ně vyplácel peníze... Generál Moravec byl výtečný člověk, ovšem velmi kontroverzní. Jaký opravdový efekt měla naše práce, to nechám na posouzení jiným.“

Když koncem roku 1954 odjel Moravec definitivně do USA, také Knorr rezignoval. Ještě než mu Američané udělili vstupní vízum, strávil několik měsíců fotografováním československých zátarasů na hranicích.

Na práci u Moravce Knorr nechtěl příliš vzpomínat: „Když vše skončilo, byl jsem velice zklamán a rozhodl jsem se, že na to zapomenu. S Moravcem se těžko jednalo.“

V létě konečně přeplul i on Atlantik. Zpočátku působil ve Fondu pro pomoc československým uprchlíkům. Potom si našel práci u velké firmy, která pojišťuje pojišťovny. Oženil se s rodilou Američankou, měli spolu dceru. Ovládal několik jazyků, proto ho poslali do Evropy. Po několika letech se vypracoval na místo ředitele evropského zastoupení v Haagu. 

Miloš Knorr v roce 2004

Po 15 letech odešel do důchodu. I nadále působil jako poradce různých podniků a v této funkci stále častěji přijížděl do republiky. Do osmdesáti let jezdil každý víkend po newyorském Central Parku na koni, potom mu to lékař zakázal. Manželka se stala duševně Češkou po návštěvě Václava Havla v únoru 1990 v New Yorku.

Když Knorr poprvé přijel v roce 1990 do republiky, okamžitě navštívil rodinu Františka Muchy. „Vančák“ byl už dávno mrtvý. Musel poděkovat aspoň jeho manželce a dceři. V roce 1995 byl Knorr mezi veterány druhého a třetího odboje, které prezident Havel povýšil na generály ve výslužbě.

Do své kanceláře na Manhattanu docházel do ledna 2008. Teprve potom se stal definitivně penzistou.

Stovky lidí získaly svobodu

Když se Miloš Knorr ohlížel za svým životem, řekl mi, že největší zadostiučinění pociťuje nad tím, jak pomáhal uprchlíkům ve Vídni. „To mělo obrovský smysl. Stovky lidí získaly svobodu.“

Zemřel v New Yorku 6. července 2008. Bylo mu devadesát let. „Mnoha lidem zachránil život,“ řekl Pavel Paleček, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů. „Byl to nejnoblesnější člověk, jakého jsem kdy potkal.“

Konec druhé, závěrečné části. První díl vyšel v pátek 21. září 2018. 

Informace: Text byl převzat z chystané knihy Karla Pacnera Čeští vyzvědači. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...